علائم و عوارض کمبود ویتامین D (به همراه 15 راه درمان ویتامین D+لیست خوراکی ها)

علائم و عوارض کمبود ویتامین D (به همراه 15 راه درمان ویتامین D+لیست خوراکی ها)

امروزه با توجه به زندگی شهرنشینی و سکونت درآپارتمانها، افراد از نور خورشید کمتر بهره برده اند و همین امر سبب کمبود ویتامین D در بدن افراد شده است. به همین دلیل در حال حاضر ویتامین D نقش به سزایی در زندگی افراد ایفا می کند. ویتامین D به دلیل نقشی که در شکل گیری استخوانها و پیشگیری از راشیتیسم(نرمی استخوان) دارداهمیت زیادی پیدا کرده است.

تمام ویتامینها از طریق مواد غذایی وارد بدن می شود به غیر از ویتامین D که توسط خود بدن ساخته می شود.این ویتامین در سطح پوست، توسط یکی از مشتقات کلسترول و تحت تاثیر نور خورشید تولید می شود.

این ویتامین بعداز ساخته شدن در بدن، توسط خون به تمام بخشهای بدن می رود و سپس در ماهیچه ها و چربیها ذخیره می شود و توسط کبد و کلیه ها تغییر پیدا می کند و به شکلی فعالتر به نام کلسیتریول تبدیل می شود.ویتامین D

کلسیتریول همانند یک هورمون در سطح اعضا و سلولها، به خصوص در ترکیب بسیاری از پروتئینها و از طریق تحریک ژنها، اثر می گذارد در دو شکل ظاهر می شود: ویتامین دی 2 و ویتامین دی 3 .ویتامین دی 2 توسط گیاهان ساخته می شود ولی ویتامین دی 3 بیشتر در انسان و حیوان دیده می شود و توسط نورآفتاب در بدن ساخته می شود.

ویتامین D سبب پیشگیری از بیماریهای متعددی می شود. و این ویتامین در اکثر بافتها و سلولهای بدن فعالیتی هورمونی دارد.

ویتامین D با تحریک پروتئینها برای ساخت اسکلت بندی بدن و پیشگیری از پوکی استخوان، ضروری است.همچنین سبب افزایش سیستم ایمنی بدن در برابر بیماریهایی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و سایر عفونتها می شود.

می توان غذاهای مناسب سرماخوردگی را با منابع ویتامین D ترکیب نمود و از آن برای درمان سرماخوردگی استفاده کرد.

این ویتامین تاثیر زیادی در درمان افسردگی فصلی که به دلیل کمبود نورآفتاب در فصل زمستان رخ می دهد دارد و از کلیه ها و کبد نیز محافظت می کند. همچنین سبب پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی می شود.ویتامین D بر توان باروری نیز اثر می گذارد. در پیشگیری از اوتیسم وآلزایمر و پارکینسون و دیابت نوع 2 نیز تاثیر دارد.

  نوشیدنی ویتامین C

علائم کمبود ویتامین دی D در کودکان

کمبود ویتامین D در کودکان میزان رشد آنها را پایین می آورد وزن آنها نیز به شدت پایین می آید. پایین بودن سطح ویتامین D در نوزادان تازه متولد یافته خطر ابتلا به عفونتهای ریه را افزایش می دهد. کمبود این ویتامین در کودکان زمینه ابتلا به دیابت نوع یک را در آنها افزایش می دهد. کمبود ویتامین D در کودکان سبب ایجاد دردهای مربوط به زانو در ناحیه بالای ساق پا می شود و همچنین سبب پرانتزی شدن پاها می شود.کمبود ویتامین D

کودکانی که کمبود ویتامین D دارند کج خلق تر می شوند و خواب درست حسابی نیز ندارند. این کودکان ممکن است دچارگرفتگی در عضلاتشان شوند. و همچنین کودکانی که ویتامین D کمی دارند دیر دندان در می آورند و دندانهایشان زود پوسیده می شود.

کمبود ویتامین دی D در زنان

زنان بارداری که میزان ویتامین D در رژیم غذایی آنها کمتر است و شیر کمی می نوشند و کمتر در معرض آفتاب قرار می گیرند نوزادان با وزن کمتری به دنیا می آورند. حتی اگر زنان باردار، میزان توصیه شده ویتامین دی را مصرف کنند باز هم سطح این ویتامین در بدن آنها متوسط است. این موضوع به خصوص برای زنانی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند به علت آنکه در این مناطق تابش خورشید کمتر است، ویتامین کمتری در بدن آنها ساخته می شود.منابع ویتامین D

میزان ویتامین D در دختران جوان کشور بسیار پایین تر است مخصوصا در دختران سنین بین 11 تا 17 سالگی که بالاترین میزان رشد استخوانها می باشد. و دختران این سن ممکن است دچار پوکی استخوان شوند. کمبود ویتامین D در بدن زنان ممکن است از عوامل دردهای مزمن استخوانها باشد. کمبود ویتامین D سبب تنگی لگن در خانمها می شود.

آیا کمبود ویتامین دی D دارم؟

یکی از مهمترین علائم کمبود ویتامین دی دردهای استخوانی و مفصلی و خستگی است. به طوری که کمبود این ویتامین سبب سندروم خستگی مزمن یا فیبرومالژیا را تایید می کند. کمبود ویتامین D سبب دردهای استخوانی مخصوصا در ناحیه زانو می شود زیرا کمبود این ویتامین جذب کلسیم را با مشکل مواجه می کند.

افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می برند در جوانی و میانسالی حجم توده چربی بالاتری نسبت به ماهیچه های خود دارند. و در سالمندی به علت ضعف عضلانی، تعادلی بر خویش ندارند و احتمال افتادن آنها زیاد است .خستگی های بدون دلیل و احساس ضعف و ناتوانی با وجود خواب کافی یکی از نشانه های وجود کمبود این ویتامین است.قرص ویتامین D

بعد از مشاهده کردن چنین علائمی، برای اطلاع پیدا کردن از کمبود این ویتامین در بدن ، باید یک آزمایش ساده خون بدهید، در کودکان و نوزادان تنها سوزن زدن به انگشت برای نمونه گرفتن کافی است. اندازه گیری سطوح این ویتامین و تفسیر نتایج تست این ویتامین به صورت زیر بیان می شود:

  • اگر مقدار این ویتامین کمتر از 10نانوگرم بر میلی لیتر باشد فرد دچار کمبود شدید این ویتامین است
  • اگر مقدار این ویتامین کمتر از 10 نانوگرم بر میلی لیتر تا 24 نانوگرم بر میلی لیتر باشد فرد دچار کمبود خفیف تا متوسط است
  • میزان مناسب 25 نانوگرم بر میلی لیتر تا 50 نانوگرم بر میلی لیتر است. امکان مسمومیت بیش از 80 نانوگرم بر میلی لیتر است.
  لیست جامع تمام فواید آناناس + ویدئو

این ویتامین علاوه بر نور خورشید، در مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، در روغن کبد ماهی و کنسرو ماهی تن و ساردین، در شیر و ترکیبات تخمیر شده شیر مانند ماست، کشک، دوغ و پنیر، جگر، آب پرتقال و غلات صبحانه نیز وجود دارد. خوردن نان و پنیر در شب به رشد استخوانها کمک می کند زیرا رسوب کلسیم در استخوانها در شب بهتر از روز انجام می شود.

درمان کمبود ویتامین D

منبع ویتامین D

  1. مصرف کردن مواد غذایی سالم
  2. داشتن تحرک و ورزش
  3. قرار گرفتن در مقابل نور خورشید بدون محافظت و در زمان کوتاهی ، روزانه پنج تا سی دقیقه. قبل از ساعت ده صبح و بعد از ساعت چهار بعد از ظهر.
  4. مصرف چربیهایی که زنجیره طولانی دارند جلو جذب ویتامین C و ویتامین D را می گیرند خوردن مواد غذایی حاوی کلسیم به خصوص در شب داشتن استرس سبب دفع کلسیم و ویتامین دی می شود
  کمبود ویتامین : بیماری ها،عوارض،دلایل و راهکارهای درمان کمبود انواع ویتامین

مصرف مکمل ویتامین دی :

  • سالمندان و زنان باردار و زنان شیرده : بین 600 واحد تا 800 واحد در روز تا 5000 واحد در روز می توانند در روز با خیال راحت استفاده کنند
  • کودکان 5 سال تا 10 سال:حدود 400 واحد روزانه تا 2500 واحد در روز می توانند مصرف کنند
  • کودکان زیر 5 سال: به میزان 35 واحد در هر پوند در روز می توانند مصرف کنند در صورت اثردهی سریع این ویتامین می توان از نوع امپول این ویتامین استفاده کرد.

به این مقاله امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
amiryp

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of