خواص باقلا و خطر مرگ برای کم خون ها

خواص باقلا

خواص باقلا و خطر مرگ برای کم خون ها

یکی از خوراکی های بی نظیر و خوشمزه که می‌توانیم به سادگی آن را استفاده کنیم و از خوردن آن لذت ببریم باقلا میباشد. اما ممکن است برای بعضی از افراد این مسئله پیش بیاید که خواص باقلا چیست و یا چه فواید و مضراتی دارد و اینکه می گویند برای آنهایی که کم خونی دارند

خواص باقلا

مضر است و خطر مرگ برای کم خون ها دارد واقعیت است یا خیر؟ برای اینکه به تمامی این مسئله پی ببریم باید خواص باقلا و همچنین مضرات باقلا برای کم خونی، انواع باقلا، طرز پخت و تهیه باقالا و همچنین باقلا پخته، کم خونی و لاغری همه موارد را بررسی کرده سپس در مورد آن تصمیم بگیریم.

خواص باقلا

خوشبختانه باقلا از موادی میباشد که صورت موارد متعددی مصرف می شود و خواص بی نظیر و عالی دارد. می‌توان از خواص باقلا به رفع کم خونی، پروتئین زیاد و … اشاره کرد. خاصیت های باقلا بر بدن برای هیچ کس پوشیده نیست ولی هر کدام از این موارد خود دلایل گوناگونی دارد اما در مصرف باقلا نباید زیاده‌ روی کرد. افرادی نیز هستند که نباید باقلا را مصرف کنند زیرا دچار بیماری‌های متعدد و گوناگون می‌شوند و حتی برای بعضی از افراد ممکن است خطر مرگ داشته باشد.

اما خواص باقلا به صورتی می باشد که برای شما در ادامه می آوریم:

یکی از فوق العاده ترین خواص باقلا را می توان منبع غنی و بسیار عالی از ریز ‌مغذی ها دانست. اگر به مواد مغذی موجود در باقلا و خواص باقلا دقت کنید انواع و اقسام مواد مغذی و ریز مغذی را دارد. باقلا یک منبع قوی برای پروتئین، فیبر محلول، ویتامین های متعدد همچون ویتامین C فولاد، منگنز، منیزیم، کربوهیدرات و همچنین کالری بسیار بالایی است.

  نخود، منبع بی‌نظیر پروتئین گیاهی

یکی از خواص باقلا ماده بسیار عالی برای افرادی که دارای پارکینسون هستند می باشد. زیرا ال دوپا در خواص باقلا فراوان مشاهده شده و در بدن تبدیل به دوپامین می‌شود. برای افرادی که از کمبود دوپامین رنج می‌برند و مبتلا به بیماری پارکینسون هستند می‌توانند باقلا مصرف کرده و این کمبود خود را جبران نمایند.

خواص باقالا

مواردی که امروزه خیلی زیاد مشاهده می‌کنیم نقص رشد جنین و در طول دوران بارداری یک مادر می باشد. یکی از خواص باقلا داشتن فولات می باشد که یک ماده مغذی است و باعث رشد مناسب مغز و نخاع در نوزادان می شود. مصرف کافی این ماده می‌تواند در زنان باردار به جلوگیری از نقص سلول‌های عصبی درجنین کمک بسیار زیادی بکند.

در باقلا مواد معدنی متعددی مشاهده شده است. از خواص باقلا تقویت سیستم ایمنی بدن و بهتر عمل کردن آن را میتوان نام برد. باقلا دارای ترکیباتی است که نشان می‌دهد تقویت فعالیت آنتی اکسیدانی سلول‌های انسانی را منجر می‌شود. آنتی اکسیدان ها عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. با خوردن باقلا می‌توانید از خواص باقالا که سیستم ایمنی را تقویت می کند استفاده کنید. البته این مسئله مورد تحقیق دانشمندان و پژوهشگران می باشد و هنوز به طور دقیق ثابت نشده است.

  49 دانستنی ویتامین C (ویتامین ث)

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه از آن رنج می‌بریم عدم استحکام استخوان و پوکی استخوان است. از خواص باقلا می‌توان به تقویت استخوان ها اشاره کرد زیرا در باقلا منگنز و مس به طور فراوان وجود دارد و این دو ماده باعث تقویت استخوان های انسان ها و حیوانات می گردد.

همانطور که همه ما میدانیم باقلا برای بعضی از افراد مضر می باشد اما از خواص باقلا داشتن پروتئین و آهن است که یکی از موارد خیلی مهم برای افرادی است که دارای کم خونی و کمبود آهن می باشند، پس مصرف باقلا برای افرادی که دچار کم خونی هستند بسیار عالی است و به کم خونی آنها کمک می‌کند البته کم‌خونی ناشی از آهن، برای افرادی که به کم خونی کمبود گلوکز ۶ در بدنشان مبتلا هستند مصرف باقلا پیشنهاد نمی‌شود زیرا منجر به بیماری کم خونی همولیتیک می‌شود.

مصرف باقالا

مصرف باقلا باعث می شود که افرادی که دارای فشار خون هستند بسیار خوشحال شوند زیرا یکی از خواص باقلا داشتن منیزیم و پتاسیم می باشد. وجود این دو ماده باعث آرامش عروق خونی و کاهش فشار خون می شود. بنابراین افرادی که به فشار خون مبتلا هستند بهتر است که در رژیم غذایی خود با بررسی انواع باقلا برای مصرف آن باقلا را چه به صورت پخته چه ساده را قرار داده و از آن استفاده نمایند البته باقلا و دیابت نیز برهم موثر بوده و شما میتوانید در درمان دیابت نیز از ان کمک بگیرید و خواص باقلا برای دیابت برای همه آشکار میباشد.

خواص باقلا و لاغری

افراد زیادی همه ساله به دنبال کاهش وزن خود هستند و نمی‌دانند که در رژیم غذایی خود چه موادی را قرار دهند و از چه موادی استفاده کنند. یکی از خواص باقلا تاثیر در لاغری می باشد خوردن غذاهایی که دارای پروتئین و فیبر هستند به افرادی که قصد کاهش وزن دارند کمک بسیار زیادی می کند. زمانی که شما باقلا مصرف می‌کنید چه به صورت پخته شده به صورت طبیعی باعث می شود که بدن شما کالری و پروتئین زیاد مصرف کنید و در طول روز احساس سیر بودن می کنید بنابراین غذای کمتری میخورید، سوخت و ساز بیشتری داشته و کالری کمتری مصرف می کنید در نتیجه وزن شما کاهش پیدا می‌کند.

تأثیر باقلا بر کلسترول

یکی از مشکلات متعددی که مردم کشور ما با آن روبرو می‌باشند کلسترول بالا می باشد و همیشه در صدد رفع آن و یا کنترل آن برمی‌آیند و سعی کنند در رژیم غذایی خود موادی قرار دهند که به کاهش کلسترول بدن آنها کمک کرده و بتواند آن را تنظیم کند. یکی از خواص باقلا داشتن فیبر محلول بسیار زیادی می‌باشد که باعث می‌شود کلسترول بدن شما را از بین برده و کنترل کند و همچنین باعث کاهش سطح کلسترول خون شما می شود. بنابراین توصیه می‌شود افرادی که میخواهد کلسترول خون خود را کنترل کنند از خواص باقلا مطلع شده و آن را مصرف نمایند. خوشبختانه باقلا برای سرماخوردگی عالی عمل کرده و در رفع ان کمک بزرگی میباشد.

مصرف باقلا

مضرات باقلا

خوشبختانه می‌توان به خواص باقالا مصرف متعدد و گوناگون آن در همه روش‌ها و همه موارد گوناگون اشاره کرد. ما می‌توانیم باقلاها را از پوسته خود جدا کرده و بخارپز کرده یا با سرکه و نمک استفاده کرده. به صورت مواد غذایی در غذاها اضافه کرده و از آن در پخت غذاهای متنوع و گوناگون استفاده کرد. باقلا به صورت یک میان وعده نیز مصرف شده و غذای زمستانی بسیار خوشمزه می باشد البته در این بین خواص باقلا سبز نیز مانند سایر انوع باقلا میباشد.

باقلا و کم خونی

خواص باقلا بسیار زیاد و متعدد می باشد همانطور که می‌دانیم باقلا دارای پروتئین بسیار زیادی می باشد که در بین بیماری های کم خونی مورد استفاده است. همچنین آهن زیادی دارد که به افراد کم خون توصیه می‌شود از این ماده استفاده کنند. خواص باقلا به این حد محدود نمی‌شود، بلکه در زیبایی و همه موارد دیگر نیز تاثیرگذار می‌باشد.

همچنین شما را لاغرتر کرده و در رژیم غذایی ما نقشی بسیار عالی دارد که می‌تواند هم به صورت خشک و هم تازه مصرف شود. اما باقلا در کم خونی موارد متعددی را ایجاد می کند و افرادی که کمبود گلوکز مبتلا هستند نباید از باقلا مصرف کنند زیرا آنها از خواص باقلا بهره‌مند نمی‌شوند بلکه از مضرات باقلا که با گلوکز خون آنها واکنش نشان داده و آنها را مبتلا به کم خونی همولیتیک می‌کند دچار شده و حتی ممکن است خطر مرگ برای این افراد را در پی داشته باشد. بنابراین برای تمامی افرادی که دچار کم خونی هستند باقلا توصیه نمی‌شود و باید نوع کم خونی آنها مشخص شود و سپس باقلا مصرف نمایند.

مضرات باقلا

همانطور که خواص باقالا بسیار زیاد می باشد مضرات باقلا نیز تا حدودی زیاد میباشد و به بعضی از افراد توصیه نمیشود. برای مثال افرادی که داری نفخ، سنگ ادراری، فشار خون، و … هستند توصیه میشود هرگز در مصرف باقلا افراط نکرده زیرا خطرات جبران ناپذیر زیادی دارد. همچنین مصرف باقلا با ماست باعث دلپیچه میگردد یکی دیگر از مضرات باقلا برای کودکان است که مبتلا به فاویسم هستند زیرا باقلا علایم آن را تشدید میکند.

3 Comments
 • marry
  Posted at 22:05h, 22 فروردین پاسخ

  جالب بود. بعضی مطالب نمیدونستم.

 • آرتین
  Posted at 08:18h, 15 دی پاسخ

  شنیدم مصرف باقلا برای بیماران پارکینسون خوبه. درسته؟

 • شروین
  Posted at 13:18h, 25 اردیبهشت پاسخ

  آیا راست میگن که باقالی بو پا میده !؟

Post A Comment